czwartek, 30 stycznia 2014

Wzbogać się powoli

Ramit Sethi, I Will Teach You to be Rich




Wejdźcie w świat Ramita:

Nie musisz być idealny, żeby być bogaty, nie musisz być najmądrzejszy. Wystarczy, że znasz i stosujesz kilka zasad, reguł, żeby być na drodze do bogactwa.

Czy wolałbyś być popularny, czy bogaty?


 Droga do bogactwa podobna jest to próby zrzucenia wagi. Jedno i drugie nie stanie się z dnia na dzień, wręcz przeciwnie, to długi, monotonny process i wielu ludzi nie jest w stanie tego dokonać. Jeżeli porozmawiasz ze swoimi znajomymi o zrzuceniu wagi, bardzo możliwe, że powiedzą: jedz mniej węglowodanów, nie jedz przed pójściem spać, ponieważ tłuszcz nie spala się dobrze podczas snu, jeżeli będziesz jeść dużo białek to wtedy łatwiej będziesz spalać kalorie, jedz grejpfrut na śniadanie, żeby przyspieszyć metabolizm itd. Bardzo możliwe, są to trafne uwagi i porady jednak problem polega na tym, że uwielbiamy dyskutować mało znaczące szczegóły. Najważniejsze, co musisz wiedzieć żeby schudnąć, jest to: jedz mniej i więcej się ruszaj. Nie powinny cię obchodzić szczegóły, (chyba, że jesteś atletą). 95% z nas powinno się skupić na tych dwóch podstawowych zasadach i stosować je regularnie. Już po kilku tygodniach pozytywne efekty będą widoczne. Zamiast skupić się na podstawowych zasadach, lubimy dyskutować tłuszcze, białka, węglowodany i jak one wpływają na zrzucenie wagi.
Dlaczego pieniądze i jedzenie są do siebie podobne? Przy jedzeniu, nie śledzimy ile jemy, jemy więcej niż potrzeba, dyskutujemy szczegóły - kalorie, diety, nowe ćwiczenia i stosujemy się do łatwych porad zamiast samemu przeanalizować ten temat. Osobiste finanse są bardzo podobne. Nie śledzimy ile wydajemy pieniędzy, wydajemy więcej niż się nam wydaje, lubimy rozmawiać o detalach - popularnych akcjach i obligacjach, oprocentowaniach i słuchamy naszych znajomych, rodziców czy "ekspertów" w telewizji, zamiast przeczytać kilka dobrych książek o finansach osobistych.

Jeżeli chodzi o oszczędzanie, możemy uwidocznić 2 kategorie ludzi. Jedni, którzy kompletnie ignorują tą sprawę, najczęściej tłumacząc się niską pensją, która nie pozwala na żadne oszczędność, lub ci, którzy są zafascynowani stopami procentowymi czy sytuacją geopolityczną, zamiast podjąć działania. Obydwie sytuacje prowadzą to tego samego skutku - niczego. Prawda jest taka, że znaczna część młodych ludzi nie potrzebuje skomplikowanego doradztwa finansowego. Musimy otworzyć konta oszczędnościowe o dobrym oprocentowaniu w rzetelnym banku, który nie ma żadnych ukrytych opłat i zautomatyzować nasze wpłaty. Musimy znać kilka rzeczy, w które warto zainwestować a potem już tylko pozwolić pieniądzom rosnąć przez 20-30 lat. Tylko to jest strasznie nudne, prawda? Wolimy, zatem dyskutować szczegóły, które, zamiast jakichkolwiek efektów, przynoszą nam satysfakcję, czujemy, że wyrażamy swoją opinię. Problem w tym, że to uczucie jest złudne. Skupianie się na tych szczegółach jest najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie zupełnie niczego. Czy pamiętasz ostatni raz, kiedy rozmawiałeś z kolegami o swoich finansach czy fitnesie? Czy poszliście potem biegać, czy wpłaciłeś jakieś pieniądze na konto oszczędnościowe? Oszywiście, że nie.

Ludzie kochają kłócić się o drobne szczegóły i to najgorsza droga, która nie prowadzi do niczego produktywnego.W ten sposób czujemy się usprawiedliwieni i niczego nie musimy robić. Jeżeli macie troche więcej oleju w głowie, zacznijcie robić małe kroki w nauce o finansach i zacznijcie zarządzać wydatkami. Tak samo jak nie musisz być dietetykiem, żeby schudnąć, czy inżynierem, żeby prowadzić samochód, nie musisz wiedzieć absolutnie wszystkiego o finansach osobistych, żeby zostać bogaty. Musisz, natomiast, wiedzieć, jak wyselekcjonować informacje i w końcu zacząć swoją drogę do inwestycji.

Ramit podaje przykład dwojga ludzi:
Sally, zaczyna inwestować gdy ma 25 lat, odkładając 100 dolarów miesięcznie przez 10 lat. Przy 8% oprocentowaniu, gdy ma lat 65 jej pieniądze są warte aż 349 tysięcy dolarów.
Natomiast Dan, zaczyna inwestować gdy ma 35 lat, odkładając 100 dalorów przez 30 lat! Przy 8% oprocentowaniu, gdy ma lat 65, jego pieniądze wzrosną tylko do 271 tysięcy dolarów. Podsumowując, Sally odkłada tylko przez 10 lat, a Dan przez 30, natomiast Sally ma znacznie więcej pieniędzy, i to tylko przy 100 dolarach miesięcznie.
Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by zostać bogaty, to zacznij inwestować jak najwcześniej.
Twoim pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie najlepszych kont oszczędnościowych w Polsce, wybranie tego, które Ci najbardziej odpowiada, i zaczęcie regularnych, miesięcznych wpłat. Już samo to, daje Ci pewne zabezpieczenie finansowe na przyszłość, a co najważniejsze, wdraża Cię w inwestycje. Powinno to dać Ci też dużo do myślenia o swoich finansach i zachęcić do dalszej nauki o pieniądzach, bankowości i inwestycjach.

Ramit uczy nas jak zrobić pierwszy krok w kierunku inwestycji. Przedstawia nam bankowość, oszczędzanie i inwestycje. Proponuje 6-tygodniowy program, który pozwoli nam zooptymalizować nasze życie finansowe - od karty kredytowych przez konta oszczędnościowe aż do długoterminowych inwestycji. Wszystko w zautomatyzowanym stylu, zaprojektowanym po to, by nie wymagał częstego zarządzania.
Książkę bardzo dobrze się czyta, wyciągnąłem z niej wiele wniosków i zacząłem regularnie inwestować. Jedynym zastrzeżeniem byłoby to, że duża część z tych porad jest zaprojektowana pod rynek amerykański.
Więcej informacji znajdziecie w książce:
Ramit Sethi, I Will Teach You to be Rich: No Guilt, No Excuses- Just a 6- week Programme That Works
lub na stronie autora:
http://www.iwillteachyoutoberich.com/





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz